Absolute team updates


TEAM ABSOLUTE


Ben Garner Vs. Noah Jenkins

Congrats Gang. Here are the results Top Adult team!!!

Champion Submission Challenge X

Overall Top Team

Throwdown ETC [18 Competitors Placed (12 Adults + 6 Kids), 11 First Places (5 Adults + 6 Kids)]
2nd: Absolute MMA [15 Competitors Placed (15 Adults), 5 First Places (5 Adults)]
3rd: Fusion Academy [11 Competitors Placed (4 Adults + 7 Kids), 3 First Places (1 Adult, 2 Kids)]
4th: UVU Jiu-Jitsu [10 Competitors Placed (10 Adults), 4 First Places (4 Adults)]
5th: BYU Jiu-Jitsu [8 Competitors Placed (6 Adults + 2 Teens), 3 First Places (1 Adult, 2 Teens)]

Top Adult Team

Absolute MMA (15 competitors placed)
2nd: Throwdown ETC (12 competitors placed)
3rd: UVU Jiu-Jitsu (10 competitors placed)
4th: BYU Jiu-Jitsu (6 competitors placed)
5th: Fusion Academy (4 competitors placed)

Advanced Men

Light Weight (146-174 lbs)
1st: Steven Siler (Throwdown)
2nd: Robert Densley (Absolute MMA)
3rd: Steve Sharp (Absolute MMA)

Heavy Weight (175-246 lbs)
1st: Ben Garner (Absolute MMA)
2nd: Marc Brewer (Throwdown)
3rd: Noah Jenkins (Fusion Academy)

Intermediate Men

Light Weight (147-157 lbs)
1st: Denver Merrifield-Nirva (Absolute MMA)
2nd: Josh Siyavong (Absolute MMA)

3rd: Riley Petersen (Absolute MMA)

Middle Weight (162-176 lbs)
1st: Steven Siler (Throwdown)
2nd: Jamie Anton (Throwdown)
3rd: Chris Kennedy (Absolute MMA)

Heavy Weight (188-196 lbs)
1st: Jordan Smith (Throwdown)
2nd: Arnold Anderton (Throwdown)
3rd: Brandon Ploehn (Absolute MMA)

Super Heavy Weight (244-346 lbs)
1st: Aaron Magro (Fusion Academy)
2nd: Arlund Lewis (Throwdown)
3rd: Ryan Williamson (Absolute MMA)

Beginner Men

Welter Weight (151-162 lbs)
1st: Bryan Anderson (Rage Fitness)
2nd: Curtis Hauser (Absolute MMA)
3rd: Matthew Cannon (Absolute MMA)

Heavy Weight (200-263 lbs)
1st: Josh Gustaveson (Absolute MMA)
2nd: Kinney Hicken (Paul Tom Academy)
3rd: Dugan Wightman (UCTC)

Novice Men

Super Heavy Weight (219-320 lbs)
1st: Nafetalai Po’uha (Absolute MMA)
2nd: Thomas Kane (UVU)
3rd: Jeff Harding (BYU)

Women

Light Weight (117-145 lbs)
1st: Tandi Schaeffer (Throwdown)
2nd: Miyo Strong (Absolute MMA)
3rd: Amanda Stockli (BYU)

Middle Weight (171-210 lbs)
1st: Vanessa Alexander (Absolute MMA)
2nd: Julie Chamberlain (Champion/Throwdown)
3rd: Anastasia Chase (UVU)

Middle Weight (126-135 lbs)
1st: Francisco Torrens (Paul Evens MA)
2nd: Brad Spencer (Unbreakable)
3rd: Braden Kilpack (Absolute MMA)

Kids Advanced

Feather Weight (62-72 lbs)
1st: Cooper Legas (Throwdown)
2nd: Nathan Malloy (Absolute MMA)
3rd: Jacob Garcia (Fusion Academy)

Middle Weight (103-107 lbs)
1st: Isaiah Gonzalez (Fusion Academy)
2nd: Brock Szczypkowski (Absolute MMA)
3rd: Dillon Yama (Fusion Academy)